Inlagt 25 augusti 2011
Konkurser är inget ovanligt. Har sett hur det går till inom bageribranschen då och då.
En del konkurser innebär egentligen bara att skulder avskrivs och nya ägare kommer in (ofta med de gamla ägarna gömda i bakgrunden). Sen fortsätter man baka som tidigare.
En del är vad jag kallar tömningskonkurser. De drar ofta ut på tiden. Man försöker få in nya pengar – som när allt är över inte finns kvar längre. Lokaler och maskiner visar sig vara sålda och har fått andra ägare. Eller så har de ”försvunnit”. Fodringsägare som har fått ut något innan konkursen, är sådana som har kopplingar till ägarna eller är bulvaner för dem. Inga andra fodringsägare kan få ut något och den statliga lönegarantin får rycka ut och betala uteblivna löner.
Förmodar att det går till på samma sätt inom andra branscher.
Det som händer med Saab är misstänkt likt en tömningskonkurs. Det är bara storleken på företaget och mediauppmärksamheten som är något extra. Men ibland kan man undra om ingen ekonomireporter har sett en tömningskonkurs förr.
PS 7 september 2011: DN: Saab ansöker om rekonstruktion
Fler inlägg här på bloggen om Saab finns i kategorin Arbetslivet – Saab.
UPPDATERING 17 SEPTEMBER 2016. DN: Saab blödde 11 miljoner – om dagen
Robert Halvarsson
26 augusti, 2011 at 14:16
Man kan ju undra om det fortfarande finns någon ekonomi-journalist som fortfarande inte har hajjat vad som har hänt / håller på att hända, med SAAB? Vid det här laget krävs det knappast något geni, liksom.